تالار حافظ

یکشنبه ٧ تیر ،۱۳۸۳

فصل بازدهی

موضوع قابليت هاى بورس را در مقطعى مطرح كرديم كه به رغم فصل بازدهى، شاخص و خط كش بورس به سمت پائين تغيير جهت داد و بازار در ابهام فرو رفت، راستش پيش بينى چنين وضعيتى خيلى دور از ذهن نبود، به همين دليل برترى بورس را در اين مقطع به دو دليل مطرح كرديم.

۱ -
جلوگيرى از خروج سهامداران جزء از بازار و دلگرمى به آنها خوب مى دانيم كه اين بازار ريسك خاص خود را دارد و اين را هم مى دانيم كه شاخص همواره منحنى سينوسى ولى رو به بالا داشته، نهايتاً تامل و حوصله آينده را روشن مى كند و تعجيل جز بدبينى، كمك كردن به جو منفى بازار و ضرر و يا سود كم را به همراه نخواهد داشت كه البته همين سرمايه گذاران براى برگشت به بازار با مشكلات صف و... روبه رو خواهند شد كه چندين بار به تجربه اين موضوع مشاهده شده است، قرار است با اتحاد خود بر پويايى اين بازار كمك كنيم.

۲-
ما سعى كرديم با نوشتن مطالبى در خصوص قابليت هاى بورس سرمايه هاى جديد را جذب كنيم بنابراين در اين مقطع كه فصل بازدهى است و در شرايط موجود به راحتى مى توان سبد خوبى تشكيل داد پس چه بهتر كه نشان دهيم بازار برتر بورس و اگر هم محض مطالعه به اين بازار نگاه كنيم مى توانيم حاصل كار را ببينيم و متوجه شويم كه ريسك در چنين شرايطى چه لذتى دارد.

در اينجا توجه شما را به نكته خاصى در خصوص خريد به هنگام منفى بودن بازار جلب مى كنم فرض كنيد يك سهم خوب در اين شرايط ۵ درصد منفى خورده و خريد انجام شود، چون عمدتاً در اين شرايط با قيمت بالاترى بسته مى شود در همان روز خريدار از بازار جلوتر است چون ارزان تر از ابتداى قيمت روز بعد خريدارى كرده حال در بهترين شرايط اگر فرداى آن روز اوضاع تغيير كند و همين سهم ۵ درصد مثبت شود خوب به طور متوسط ممكن است دو روزه ۷ درصد فقط رشد قيمت عايد شود البته در بسيارى از مواقع تا چند روز همچنان قيمت خريد چند روز قبل از قيمت روز كمتر خواهد ماند و اينجاست كه هم بدون دردسر خريد انجام شده و هم بازدهى خوبى نصيب خريدار خواهد شد، البته اگر هم بعد از خريد، مدت بيشترى منفى شود و يا فوراً از قيمت خريد كمتر شود صبر و حوصله نتيجه را مشخص خواهد كرد.

معمولاً خريد در شرايط مثبت هم سخت است و هم تا چند روزى ممكن است به قيمت خريد خود نرسد يعنى قيمت خريد از قيمت روزهاى بعد بيشتر باشد. ريسك پذير باشيد در عين حال با علم و آگاهى عمل كنيد.با اين مقدمه ما هم قصد داريم مانند ديگران عوامل و احتمالات منفى شدن بازار را دسته بندى كنيم .خوب بحث حباب قيمتى دور از ذهن است و به آن نخواهيم پرداخت. سياست خوره چنين بازارى است و بايد از فرهنگ اين بازار قدرى دور شود چون بسيار اثرگذار است. سياست خارجى و سياست داخلى: سياست خارجى مربوط به فشارهاى مختلف از جانب آمريكاست كه مهمترين آنها بحث نحوه استفاده از انرژى اتمى است كه فكر مى كنم اثراتش نبايد به اين شدت و به اين سرعت بر بازار تاثير بگذارد البته جلسه در جريان سازمان ملل در همين رابطه نيز بى تاثير نيست با اين حال به بحث سياست داخلى كه منشاء آن تغيير كابينه رياست جمهورى و انتخاب جديد وزير اقتصاد و دارايى است، مى پردازيم:

سياست هاى وزير جديد اقتصاد هنوز واضح و روشن نشده و همين عنوان بر ابهامات اين بازار سايه افكنده، از جمله با تشديد شايعه تغيير وزير اقتصاد، شايعه تغيير دبير كل بورس اوراق بهادار اوج گرفت و باعث شد در دو هفته گذشته بر كاهش شاخص بورس اثرگذار باشد پس از فروكش كردن اين موضوع، دوباره آرامش نسبى بر بازار حاكم شد ولى همزمان با تثبيت دبير كل فعلى بورس، دوباره بازار به هم ريخت و معاملات از رونق افتاد كه گروهى معتقدند انتظار بسيارى از بازى گردانان رفتن او بود و در شرايط حاكم جو بازار را اينگونه به نمايش در مى آورند و احتمال ديگرى كه ممكن است وجود داشته باشد اين است كه با توجه به علاقه دبير كل به وزير قبلى، اوضاع را بر وفق مراد نمى داند و با ايجاد شوك اين حس را نيز القا مى كند، سياست است و اينكه واقعاً چرا اينگونه است درك آن كمى مشكل است فقط اميدواريم كه هر چه هست به قول معروف خير باشد و در شرايط و اوضاع فعلى، رياست جمهورى و وزير محترم اقتصاد به دور از هر گونه تنش سياسى، مسير حركت هر چه سريع تر اين بازار را هموار كنند. بالاخره از هر چه بگذريم پاى سهام دار جزء در ميان است و پويايى اقتصاد مملكت عزيزمان ايران. به اميد فردايى روشن.

مهرداد حسینی

[ خانه| آرشيو | پست الكترونيك ]

خانه
آرشيو
پست الكترونيك

پرشين‌بلاگ

دوستان

 

وبلاگهای بورسی

تالار حافظ

بازارمالی

نوسان

کامیار فراهانی

مدیریت سهام

پرشیا استاک

اقتصاد-بورس-بانکداری

بازار تجارت و سرمایه

پرتفوی

پشت آینه

بازار سرمایه ایران

infomercial

تالار شیشه ای

شهریاری

بورس

رضا آزاد

کارگزار

راست بازار

مدیر

خاطرات یک مدیر

 اخبار داغ بازار بورس

اخبار داغ تدبیر اندیش

 

سایتهای بورسی

سازمان بورس اوراق بهادار

 خدمات بورس ایران

پارس پورتفولیو

آبان بروکر

سرمایه دات کام

سرمایه گذاری راهبرد

آریا سهم

بازار بورس

تضمین بازار

سهم ایران

سرمایه گذاری

شرکت کارگزاری مفید

شرکت کارگزاری تدبیرگر سرمایه

پارس اینوستمنت

ایران استوکس

نیک پاسارگاد

بازتاب

بازار بورس

اطلاع رسانی بانک و بیمه

دکتر عبده تبریزی

بورس فلزات لندن

تهران اکونومیست

بانک توسعه صادرات ایران

 

روزنامه های اقتصادی

روزنامه شرق

دنیای اقتصاد

پول

جهان اقتصاد

اقتصاد و هدف

صبح اقتصاد

حیات نو

ابراراقتصادی

عصر اقتصاد

 

شرکتها

صنعتی ایران خودرو

توس گستر

شانا

 سرمایه گذاری تکادو

توسعه صنایع بهشهر

صدرا

چادرملو

سایپا

سرمایه گذاری پتروشیمی

 

شبکه های خبری

پارس نیوز