تالار حافظ

دوشنبه ٢٩ تیر ،۱۳۸۳

 

برای تحلیل وضعیت اوراق بهادار در بورسهای دنیا روشهای مختلفی ارئه شده اند که سه دسته از آنها دارای طرفداران زیادی است:

ديدگاه چارتيستى / ۲- ديدگاه بنيادى / ۳- ديدگاه سبد سهام (نظريه مدرن پورتفوليو يا MPT)

در اينجا قصد تحليل اين سه ديدگاه را نداريم و فقط با اشاره اى گذرا در مورد آنها به مطلب اصلى مى پردازيم. در ديدگاه چارتيستى تحليل كنندگان بازار سرمايه اعتقاد دارند كه روند گذشته قيمت يك سهم به خوبى نمايش دهنده تغييرات آن سهم در آينده است به همين خاطر اين گروه را چارتيست ها يعنى كسانى كه بر مبانى كردارى به تحليل اوراق بهادار مى پردازند، مى نامند. ديدگاه اين گروه بيشتر ديدگاهى كوتاه مدت است اما بازدهى كه نصيب آنها مى شود بستگى به شرايط هر بورس دارد.

در ديدگاه بنيادى، همان طور كه قبلاً گفته شد، براى بررسى يك سهم يا ساير اوراق بهادار به تحليل هاى كردارى اكتفا نكرده بلكه معتقدند كه بايستى از ريز اوضاع آن ورقه آگاه بود. مثلاً در مورد يك سهم مى گويند بايستى به حداقل ۵-۱۰ فاكتور اساسى آن شركت در طول زمان توجه كرد.

ديدگاه سبد سهام يا نظريه مدرن پورتفوليو از جديدترين ديدگاه ها در مورد تحليل بازار سرمايه است. در اين ديدگاه سعى بر آن است تا با انتخاب چند سهم و يا ساير اوراق بهادار ريسك سبد را به حداقل رساند و در ضمن بازده مناسبى نيز دريافت كرد. و حتى گاهى در اين ديدگاه مى گويند كه اگر به صورتى تصادفى مثلا از ميان ۳۸۰ شركت موجود در بورس تهران ۲۰ شركت انتخاب شود ريسك و بازده به حداقل مقدار خود خواهد رسيد.

ما در اينجا قصد نداريم بررسى كنيم كه كدام گزينه از موارد بالا بهتر است يا بدتر بلكه مى خواهيم بدانيم رفتار موجود در معاملات بورس تهران، سهامداران را به سمت كدام ديدگاه مى كشاند، البته بررسى دقيق و علمى اين موضوع نياز به تحقيقات مفصلى دارد كه هم وقت بر است و هم هزينه بر. من فكر مى كنم كه روند معاملات بورس اوراق بهادار تهران به گونه اى است كه سهامداران را به ديدگاه چارتيستى مى كشاند و آنها به طور تجربى دريافته اند كه اين نوع رفتار بازده نسبتاً خوبى را نصيبشان خواهد كرد و البته اين رفتار سهامداران بدون آگاهى آنها از اين ديدگاه است. و در نتيجه به همين خاطر است كه سهامداران جزء بايستى دنباله رو كسانى باشند كه با روابط قوى با كارگزاران روند معاملات را به صورتى كه خودشان مايلند مى كشانند.

براى اثبات اين مدعا مى توان روند عرضه و تقاضا براى سهام شركت هاى مختلف را بررسى كرد اگر سرى به اين جداول زده شود هميشه شاهد ناهماهنگى هاى زيادى در دو طرف عرضه و تقاضا هستيم. در اين جداول سه دسته نمود زيادى دارند:

۱-
شركت هايى كه نه تقاضا دارند و نه عرضه (مانند شركت هاى صنعت نساجى در طول يكى دو سال اخير، البته مشخص نيست كه همچنان از ديد سهامداران عمده و داراى روابط قوى به دور بمانند.)

۲-
شركت هايى كه فقط تقاضا كننده دارند و به اصطلاح صف فروش تشكيل شده است. مانند شركت سرمايه گذارى آذربايجان در طول دو هفته اخير، تكنوتار، داده پردازى ايران در طول چند روز اخير و .....

۳-
شركت هايى كه فقط عرضه دارند مانند شركت سرمايه گذارى آذربايجان در طول دو روز اخير و احياناً شركت داده پردازى ايران و تكنو تار در روزهاى آينده و ....

همان طور كه ديده مى شود اگر بررسى دقيق ترى از اين جداول بشود خواهيم ديد شركت هايى كه چند روز صف خريده داشته اند بلافاصله صف فروش براى آنها تشكيل شده است. اين موضوع به راحتى نمايان مى كند سهامداران كه بايستى به طور عقلايى دنبال حداكثر كردن سود و بازدهى خود باشند به طور خود به خود در بورس اوراق بهادار تهران به سمت ديدگاهى كوتاه مدت و سفته بازانه مى روند و ما هرگز با امور دستورى نمى توانيم آنها را وادار به ترك اين امر بكنيم، همان طور كه آقاى عبده در مصاحبه هاى خود بيان مى كند قصد ما اين است هيچ سفته بازى در بازار نباشد.

بايد اشاره كرد هنگامى سهامداران بازار سفته بازى- نوسانگيرى- را ترك مى كنند كه منفعت آنها ترك آن را ايجاب كند و به سمتى بكشاند كه بازدهى بيشترى از آن متصور است مثلاً به سمت ديدگاه بلند مدت در سرمايه گذارى.

به نظر نگارنده از يك سو: در اين بورس كه اكنون به شدت به دنبال افزايش كمى تالار ها و به خانه بردن سهام در خانوارهاى ايرانى است دفاع از كوپن سهام هم در اين راستا است، و با اين وضع نابسامان اشتغال جوانان و افزايش توقعات مردم و جوانان براى سريع تر پولدار شدن و تبليغات شديد مبنى بر هجوم مردم به بورس و بازده زياد آن در مقايسه با ساير بازارها و از سوى ديگر: با مشاهده ناكارآمدى هاى فراوان در بورس اوراق بهادار- به علل مختلف- و كمبود تحليلگران مالى و عدم نياز سهامدارن جزء به آنها (به اين نكته توجه كنيد)، هيچگاه از سهامداران جزئى كه امروز هدف تبليغات قرار گرفته اند نمى توان انتظار داشت تا با ديدگاهى بلند مدت و بدون توجه به اصول نوسانگيرى و سفته بازى سرمايه خود را وارد بورس كند.

و ما اگر روزى در جداول عرضه و تقاضا ديديم براى همه شركت ها عرضه و تقاضاى متناسب وجود داشت مى توان گفت اولين گام را براى توجه به ديدگاه بلند مدت- و ديدگاهى كه مد نظر دبيركل است مبنى بر جمع آورى سرمايه هاى كوچك در بورس- برداشته ايم. خوشبختانه فكر مى كنم حضور بازارگردانان- اگر خود منشاء دلالى هاى بيشتر نشوند- در بورس مى توان گام مثبت و مهمى براى اين قضيه باشد. و در آخر بايد بگويم كه: «اصلاح هر حركتى نياز به زمان دارد و ما هنوز در آغاز راهيم

منبع: وبلاگ نوسانات

مهرداد حسینی

[ خانه| آرشيو | پست الكترونيك ]

خانه
آرشيو
پست الكترونيك

پرشين‌بلاگ

دوستان

 

وبلاگهای بورسی

تالار حافظ

بازارمالی

نوسان

کامیار فراهانی

مدیریت سهام

پرشیا استاک

اقتصاد-بورس-بانکداری

بازار تجارت و سرمایه

پرتفوی

پشت آینه

بازار سرمایه ایران

infomercial

تالار شیشه ای

شهریاری

بورس

رضا آزاد

کارگزار

راست بازار

مدیر

خاطرات یک مدیر

 اخبار داغ بازار بورس

اخبار داغ تدبیر اندیش

 

سایتهای بورسی

سازمان بورس اوراق بهادار

 خدمات بورس ایران

پارس پورتفولیو

آبان بروکر

سرمایه دات کام

سرمایه گذاری راهبرد

آریا سهم

بازار بورس

تضمین بازار

سهم ایران

سرمایه گذاری

شرکت کارگزاری مفید

شرکت کارگزاری تدبیرگر سرمایه

پارس اینوستمنت

ایران استوکس

نیک پاسارگاد

بازتاب

بازار بورس

اطلاع رسانی بانک و بیمه

دکتر عبده تبریزی

بورس فلزات لندن

تهران اکونومیست

بانک توسعه صادرات ایران

 

روزنامه های اقتصادی

روزنامه شرق

دنیای اقتصاد

پول

جهان اقتصاد

اقتصاد و هدف

صبح اقتصاد

حیات نو

ابراراقتصادی

عصر اقتصاد

 

شرکتها

صنعتی ایران خودرو

توس گستر

شانا

 سرمایه گذاری تکادو

توسعه صنایع بهشهر

صدرا

چادرملو

سایپا

سرمایه گذاری پتروشیمی

 

شبکه های خبری

پارس نیوز