تالار حافظ

شنبه ۱٠ امرداد ،۱۳۸۳

معرفی شرکت تراکتورسازی ايران

تاريخچه مختصر شركت:

    - از سال 1348 كار ساخت تراكتور با مونتاژ تراكتورهاي روماني650 U156,U با قدرت 65 اسب بخار شروع شد.

    - در سال 1354 اولين تراكتورهاي MF در چهار نوع35 MFI با قدرت 45 اسب بخار و165 MF با قدرت 62 اسب بخار و185 MF با قدرت 72 اسب بخار و295 MF با قدرت 92 اسب بخار به بازار عرضه شد.

    - از سال 1356 تراكتور285 MF با هدف ساخت كامل و با استفاده از توانايي‌هاي بالقوه شركت جايگزين تراكتور185 MF گرديد به طوري كه هم اكنون اين تراكتور با قدرت 75 اسب بخار و با بيش از 91 درصد ساخت داخل به عنوان محصول محوري توليد مي‌شود.

- در سال 1366 با تحليل و بررسي موقعيت شركت به منظور دستيابي به اهداف ذيل هيات مديره شركت طي مصوبه‌اي اقدام به تفكيك شركت‌هاي آهنگري، موتورسازان و ريخته‌گري از شركت مادر نمود.

    *  بهره برداري بهينه از منابع و امكانات شركت.

    * استفاده از ظرفيت‌هاي مازاد شركت (ظرفيت‌هاي پرسنلي، تخصصي و ماشين آلات).

    * منعطف و چابك نمودن شركت مادر، عدم تمركز و توجه به توسعه محصولات.

    * توسعه توليدات جانبي.

    - در سال 1370 در تداوم سياست ها و  استراتژي تعيين شده اقدامات لازم در جهت تفكيك شركت‌هاي خدمات صنعتي تراكتورسازي ايران و ماشين‌آلات صنعتي تراكتورسازي ايران معمول گرديد.

    - از سال 1372 تراكتورسازي در كنار توليد كامل تراكتور285 MF و در راستاي اهداف تنوع محصول و تامين نياز بازار به تراكتورهاي با قدرت بالا اقدام به توليد تراكتور سنگين399 MF با قدرت 110 اسب بخار و مدل‌هاي تك ديفرانسيل و دو ديفرانسيل نموده و تاكنون موفق شده درصد ساخت داخل آن را به 54 درصد برساند.

    - در سال 1380 با توجه به تاكيدات برنامه‌هاي پنج‌ساله دوم و سوم كشور و اهميت تراكتورهاي سنگين در مكانيزاسيون بخش كشاورزي شركت خط مونتاژ تراكتور روماني را به خطر مونتاژ تراكتور 399 MFتغيير داد.

    - در سال 1381 در راستاي استراتژي تنوع و توسعه محصول تراكتور جديد800 ITM با قدرت 80 اسب بخار طراحي و توليد گرديد.

    - در سال 1382 طراحي و توليد تراكتورهاي جديد از جمله تراكتور840 ITM  با قدرت 84 اسب بخار و تراكتور سنگين6290 MF با قدرت موتور 142 اسب بخار نيز در برنامه شركت قرار گرفته‌اند.

    در سال 1382 خط مونتاژ واحد شماره 2 اين شركت در استان كردستان (تراكتورسازي سنندج) با ظرفيت سالانه 3500  دستگاه ايجاد گرديد.

    - در سال 1382 شركت تراكتورسازي اروميه كه در زمينه توليد تراكتور باغي از نوع گلدوني فعاليت مي‌نمايد توسط اين شركت خريداري شده و طبق برنامه‌ريزي‌هاي به عمل آمده قرار است علاوه بر محصول مذكور توليد تراكتور240 MF نيز در آن مجموعه صورت گيرد.

    - در سال 1382 اين شركت در راستاي توسعه بازارهاي خارجي با مشاركت شركت CVG از كشور ونزوئلا، پيرو توافق نامه بين كشور ايران و ونزوئلا در 18 تيرماه 1382، اقدام به مطالعه طرح امكان سنجي ايجاد خط مونتاژ و توليد تراكتور با ظرفيت 5000 دستگاه در كشور ونزوئلا نمود. كه طبق برنامه‌ ريزي‌هاي

به عمل آمده قرار است فاز اول آن در اواخر سال 1383 به بهر‌ه‌برداري برسد.

    موضوع شركت طبق اساسنامه‌

    طراحي، ساخت، توليد و فروش انواع تراكتورها و ماشين آلات صنعتي و توليدي، ادوات كشاورزي و كاميونت، توسعه و ايجاد صنايع وابسته و مشاركت با ساير صنايع و سرمايه‌گذاري‌هاي داخلي و خارج، ارائه خدمات بعد از فروش محصولات به صورت مستقيم و غيرمستقيم، تحقيق و توسعه به منظور دست‌يابي به تكنولوژي‌هاي برتر، ايجاد روابط با دانشگاه‌هاي فني و تكنولوژيكي داخل و خارج براي توسعه تحقيق و پژوهش پيرامون محصولات جديد مربوطه و بهره‌برداري از نتايج حاصله به طور كامل، انجام هرگونه عمليات بازرگاني اعم از واردات، صادرات، عقد هرگونه قرارداد تجاري كه با فعاليت‌هاي شركت مرتبط است. عضويت در مراكز علمي و فني، اتحاديه‌ها، صنوف و سازمان‌هاي مربوطه داخلي و خارجي با رعايت موازين قانوني جهت كسب آخرين اطلاعات فني و علمي و استانداردها و روش‌هاي برتر و دستاوردهاي تكنولوژيكي.

اهم فعاليت‌هاي انجام گرفته در سال 82:

    - احداث كارخانه خط مونتاژ تراكتور در سنندج‌

    - راه‌اندازي شركت تراكتورسازي اروميه‌

    - مطالعه و امكان سنجي ايجاد خطر مونتاژ تراكتور در كشور ونزوئلا

    - دريافت جايزه ملي بهره‌وري و تعالي سازماني‌

    - طراحي و توليد تراكتور جديد800ITM

    - طراحي و توليد تراكتور جديد840ITM

    - تامين و توزيع تراكتور جديد6290MF

    - افزايش تعداد نمايندگي‌هاي شركت تراكتورسازي از 119 به 130 در كشور

    - ساخت داخل نمودن تعداد  زيادي از قطعات تراكتور285 MF و399MF

    - نوسازي ماشين آلات واحد توليد

    جهش بي‌سابقه تراكتورسازي ايران در توسعه صنعت كشور

    شركت تراكتورسازي ايران تا پايان سال جاري تعداد 20 هزار دستگاه انواع تراكتور و كاميونت توليد و عرضه خواهد كرد. علي سفيديان مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل اين شركت با اعلام خبر فوق افزود: با نصب ماشين‌آلات جديد خريداري شده از خارج، شركت تراكتورسازي ايران قادر به توليد 30 هزار دستگاه انواع تراكتورسازي در سال آينده خواهد شد.

    علي سفيديان به ارسال چهار پارتي از تراكتورهاي صادراتي به كشور ونزوئلا اشاره كرد و گفت: قرارداد نهايي توليد ساليانه تعداد 5000 دستگاه تراكتور در راستاي سرمايه‌گذاري جهت ايجاد خط مونتاژ در كشور ونزوئلا به زودي منعقد خواهد شد.

    سفيديان جهش صادراتي شركت تراكتورسازي ايران را نتيجه شناسايي و تسخير بازارهاي جديد جهاني دانست و رويكرد اين شركت را در توانمندسازي توليد محصول با خواست و نياز مشتري خارجي موثر قلمداد كرد و گفت:تحول ايجاد شده در زمينه صادرات تراكتور حاصل تنوع توليد و كارآيي قيمت مناسب،‌ كيفيت مطلوب و خصوصيات ويژه محصولات ساخت شركت تراكتورسازي ايران است. به طوري كه طي 4 ماهه ابتداي سال جاري با تحقق برنامه پيش‌بيني شده حدود يك هزار دستگاه تراكتور به كشورهاي خارجي صادر شده يا در حال ارسال است. وي افزايش ضريب توليد تراكتور و رونق چشمگير برنامه‌هاي صادراتي را متناسب با توانمندي‌هاي شركت تراكتورسازي ايران در تعقيب اهداف تامين ماشين‌آلات كشاورزي دانست و با ارزيابي جايگاه ممتاز شركت تراكتورسازي از نظر بين‌الملل و مشتريان خارجي، دستيابي به بالاترين ميزان صادرات محصول به كشورهاي خارج از جمله زيمبابوه كه طي 40 سال گذشته بي‌سابقه خواند و كسب عنوان واحد نمونه صنعتي، طراحي و ساخت دستگاه‌هاي ويندور و شيشه جداكن براي اولين بار در كشور با قابليت كاربري در كارخانه‌هاي كود آلي شهرداري‌ها، برنامه‌ريزي براي ارائه محصول جديد تراكتورسازي به نام ITM 582 EXTRA ،

‌فعال ساختن قطعه‌سازان ايراني،‌ رشد توليد كاميونت آذرخش، حركت به سمت خودكفايي و توليد محصولاتي در حد استانداردهاي جهاني را از جمله توفيقات اخير اين شركت ذكر كرد.

    مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل شركت تراكتورسازي ايران به توليد فعلي روزانه هشتاد دستگاه تراكتور اشاره و از توان افزايش اين ميزان تا 120 دستگاه در روز خبر داد و گفت: كارخانه تراكتورسازي اروميه كه ساليان متمادي با ركود مواجه بوده و اخيرا جزو زير مجموعه‌هاي شركت تراكتورسازي ايران محسوب مي‌گردد، با موفقيت كامل توليد تراكتورهاي باغي را آغاز كرده و از جمله توانسته است محصول جديد خود را با 45 قوه اسب بخار در خط توليد انبوه قرار دهد ضمن آنكه در آينده نزديك واحد ريخته‌گري تراكتورسازي اروميه به دست توانمند و مبارك رياست محترم جمهور افتتاح و راه‌اندازي خواهد شد كه تاثير بسيار مطلوبي از اشتغالزايي در سطح منطقه ايفا خواهند نمود.

    علي سفيديان همچنين از واحد تراكتورسازي سنندج به عنوان يكي ديگر از زيرمجموعه‌هاي شركت تراكتورسازي ايران نام برد كه در نتيجه سياست‌هاي دولت محترم براي ايجاد صنعت اشتغالزا در منطقه كردستان آماده بهره‌برداري شده است.

    به گفته وي اين واحد علاوه بر امتياز كارآفريني، توسط متخصصين كارآموز و مجرب كه دوره‌هاي تخصصي آموزشي را در شركت تراكتورسازي ايران گذرانده‌اند با افتتاح رسمي توسط مقام مكرم رياست جمهوري، فعاليت جدي خود را براي تقويت چرخه توليد محصول با مونتاژ قطعات آماده شده استمرار خواهد بخشيد.

    طرح توسعه تراكتور سازي ايران - واحد كردستان 

    هدف طرح:

    با توجه به هدف‌گذاري‌هاي كلان كشور و محورهاي توسعه در قالب برنامه‌هاي پنج ساله (اول و دوم و سوم) و چشم انداز بيست ساله كشور و با اين منظر كه يكي از محورهاي اساسي توسعه كشور تقويت بخش كشاورزي مي‌باشد ونيز گستردگي مساحت و زمين‌هاي قابل كشت، جمعيت روستايي قابل ملاحظه و همچنين عدم توسعه بخش مكانيزاسيون كشاورزي و اينكه امور كشاورزي نسبت به ديگر صنايع از نظر درآمد، اشتغال‌زايي به كارگيري ظرفيت‌هاي خالي و گستردگي از مزيت نسبي برخوردار مي‌باشد روش‌هاي سنتي جوابگوي نيازهاي كشور نمي‌باشد، لذا امر مكانيزاسيون كشاورزي و ماشين آلات مرتبط از اهميت ويژه‌اي برخوردار مي باشد.

    در اين راستا شركت تراكتورسازي ايران با توجه به وظيفه خود كه تامين تراكتورهاي سنگين و نيمه سنگين مورد نياز كشور مي باشد از آغاز تاسيس تاكنون بيش از 330 هزار دستگاه انواع تراكتور را با دامنه توان 45- 110 اسب بخار در قالب تراكتور‌هاي 399 و 285 و 240 توليد و عرضه نموده است و طي سال‌هاي اخير با افزايش توليد و ارتقاي سطح كيفيت محصولات درصدد دست‌يابي به ظرفيت اسمي 23000 دستگاه در سال به منظور پوشش نيازهاي اعلام شده از جانب وزارت جهاد و كشاورزي مي‌باشد لذا در اين راستا و با توجه به اهميت توسعه صنعتي مناطق محروم كشور و توزيع مناسب توليد و عرضه تراكتور در تمام نقاط كشور، شركت تراكتورسازي ايران برنامه احداث كارخانه تراكتورسازي واحد كردستان با ظرفيت اسمي 5000 دستگاه انواع تراكتور با رنج 75 - 142 اسب بخار در جوار شهر سنندج در استان كردستان به پايان رسانده است.

    تاريخچه طرح:

    - مجوزهاي طرح در تاريخ 20/8/82 از سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران اخذ گرديد.

    - انتخاب تكنولوژي ماشين آلات مكانيكي طرح در سه ماهه سوم سال 1382 و بخش تاسيسات برقي در سه ماهه چهارم سال 1382 انجام پذيرفت.با پيگيري مداوم شركت تراكتور سازي و با تخصيص حدود 14 ميليارد ريال، زمين پروژه به مساحت 24958 متر در قالب 8 سوله با مساحت حدود 3420 مترمربع و كاربردي انبار تامين گرديد و ساخت سالن اصلي مونتاژ با مساحت حدود 3836 متر مربع و تجهيزات مونتاژ، جرثقيل‌‌هاي سقفي، سالن رنگ با طول خط رنگ 120 متر، شامل سالن‌هاي

( چربي‌گير و فسفاته، شستشوي گرم و سرد، سالن رنگ ، سالن پخت رنگ  و خنك‌‌كاري) و نصب تجهيزات جانبي و كاورها و قطعات الكتريكي به اتمام رسيده است.

    هزينه سرمايه‌گذاري طرح:

    هزينه سرمايه‌گذاري ثابت معادل 713964 ميليون ريال سرمايه در گردش معادل 496382 ميليون ريال در كل ميزان سرمايه‌گذاري 1210246 ميليون ريال مي‌باشد.

    عمليات الكتريكال:

    احداث پست برق 20 كيلووات با انشعاب از مسير اصلي 20/63 و تجهيزات پست‌پاساژ، پست فشار متوسط (دژنكتور) ترانس‌هاي 800 كيلووات و پست‌فشار ضعيف و نيز تامين برق اضطراري (ژنراتور) با ظرفيت 105 كيلووات ساعت و سيني‌كشي و لوله‌كشي و كابل‌كشي به طول بيش از ده كيلومتر در سالن اصلي و سالن‌هاي فرعي و تامين 16 خط تلفن مستقل با سيم‌كشي در سالن اصلي و ديگر سالن‌ها از عمليات‌هاي تكميلي پروژه مي‌باشد.

    سيستم آب شرب، آتش‌نشاني، هواي فشرده، منبع ذخيره بتني  و منابع سوخت از كارهاي تاسيسات مكانيكي نيز به اتمام رسيده است.

    اكنون با حول و قوه الهي پروژه در حال راه‌اندازي و افتتاح مي‌باشد.

    شركت تراكتورسازي اروميه‌

    وابسته به شركت تراكتورسازي ايران‌

    توليد كننده تراكتورهاي باغي كمرشكن‌

    شركت تراكتورسازي ايران با توجه به اين كه امكانات بالقوه‌اي در تراكتورسازي اروميه نهفته بود و به منظور تامين تراكتور با توان كمتر از 45 اسب بخار كه از نيازهاي مبرم بازار تراكتور نيز بوده در سال 82 تصميم به خريد كارخانه مذكور مي‌نمايد.

    برنامه اصلاح و بهبود تكنولوژي در سال 83 در شركت تراكتورسازي ايران - اروميه‌

    - افزايش تيراژ قطعات ساخت داخل‌

    - بهينه‌سازي خط مونتاژ

    - بازبيني مستمر مستندات و نقشه‌هاي قطعات‌

    - اصلاح و راه‌اندازي خط رنگ‌

     طرح توسعه واحد ريخته‌گري تراكتورسازي اروميه وابسته به تراكتورسازي ايران‌

    هدف از طرح توسعه واحد ريخته‌گري تراكتورسازي اروميه  توليدات قطعات تراكتورهاي باغي در رنج45-20 HP  مي‌باشد.

    اين واحد شامل بخش‌هاي مختلف ذوب، قالب‌گيري، ماسه‌سازي بوده و توانايي توليد 7000 تن قطعه در سال را دارد. قطعات  توليدي شامل پوسته‌هاي گيربكس، كمرشكن، بلوك موتور و ساير قطعات تراكتور باغي مي‌باشد. واحد ذوب شامل استقرار يك مجموعه كوره‌هاي مختلف كه توانايي توليد 5 تن ذوب در ساعت را دارا مي‌باشد. واحد قالب‌گيري با081 fo/h  و ابعاد درجه 280/07280x 055x و داراي سيستم كنترل PLC زيمنس5 S مي‌باشد.

    واحد ماسه‌سازي خط جديد ريخته‌گري با ظرفيت06 ton/h  آماده‌سازي شده و ماسه قالب‌گيري را به عهده دارد.در سال 83 كوره القايي خط ريخته‌گري در محل جديد شروع به كار آزمايشي نموده و طبق برنامه پيش‌بيني شده در اواخر مرداد ماه خط قالب‌گيري آماده بهره‌برداري خواهد شد كه بدين ترتيب واحد مذكور به 180 قالب در ساعت خواهد رسيد كه تحول عظيمي در حيات شركت خواهد بود.

    تاريخچه طرح‌

    انتخاب ماشين آلات واحد ريخته‌گري در سال 1379 آغاز گرديد و در اوايل فروردين ماه سال 1380 وارد كارخانه شده است. در سال 1380 عمليات طراحي و اجرايي فونداسيون بخش‌هاي مختلف آغاز و در سال 1381 تكميل گرديد. در اواخر سال 1382 كار نصب و راه‌اندازي تجهيزات آغاز گرديد و بخش ذوب در اوايل سال 1383 به بهره برداري رسيده است.

    بخش‌هاي قالب‌گيري اتوماتيك و ماسه‌سازي در جريان عمليات راه‌اندازي بوده و داراي پيشرفت فيزيكي 70 درصد مي‌باشد.اميد است با هماهنگي به عمل آمده در اوايل مهرماه سال جاري راه‌اندازي و بهره برداري كامل از مجموعه آغاز گردد.

    احداث خط مونتاژ تراكتور در ونزوئلا

    شركت تراكتورسازي ايران (ITMCO) با برخورداري از تكنولوژي بالا و تحت ليسانس شركت MF و با قيمت‌هاي مناسب و كيفيت مطلوب در سال‌هاي اخير توانسته است صادرات محصولات خود را توسعه دهد و به بيش از 32 كشور جهان محصولات خود را عرضه نمايد در حال حاضر با توجه به مناسبات تجاري بين ايران و كشور دوست، (ونزوئلا ) تصميم به اين است كه خط مونتاژ محصولات توليدي شركت تراكتورسازي ايران در اين كشور ايجاد و به صورت شراكتي15(Joint Venture) درصد سهم تراكتورسازي ايران و 49 درصد سهم شركت ونزوئلايي شركتي تاسيس مي‌گردد.

   

حاشيه‌

تراكتور ملي

    نزديك به چهل سال است كه تراكتورهاي كارخانه تراكتور سازي ايران اراضي كشاورزي را شخم مي‌زنند. اهميت تراكتور در كشاورزي بر هيچ كس پوشيده نيست. روزگاري داشتن تراكتور براي كشاورزان در حد يك آزادي دست نيافتني بود اما با رشد و پيشرفت صنعت تراكتور سازي در ايران، اين آرزو تحقق يافت به گونه‌اي كه امروزه تراكتورهاي توليد شده در تراكتورسازي ايران در دورترين روستاهاي ايران ديده مي‌شوند.

    نام مهندس محسن خادم عرب باغي براي روستاييان ايراني نامي آشناست و دعاي خير اين عزيزان همواره بدرقه راه اوست.اين مدير پر توان مجموعه‌اي را هدايت مي‌كند كه در آن اصولي تحت عنوان ارزش‌هاي سازماني حكم فرماست، اين ارزش‌ها عبارتند از: منابع انساني به عنوان ارزش‌مندترين دارايي شركت، مشتري محوري، حفظ منافع سهامداران و مسووليت پذيري در برابر جامعه.

    بدون شك حاكميت اين ارزش‌ها در يك مجموعه نتايج درخشاني را به دنبال خواهد داشت. اگر افتخارات شركت تراكتورسازي ايران را بشماريم به اين موارد برخورد مي‌كنيم: جايزه بين‌المللي مركوري طلايي، جايزه طلايي كيفيت و تجارت لبنان، صادر كننده نمونه سال 79، جايزه بين‌المللي كيفيت آمريكا، گواهي تعهد به تعالي، گواهي واحد تحقيق و توسعه، واحد نمونه صنعتي سال 82 و ...

    سال 82 براي اين شركت موفقيت‌هاي زيادي به دنبال داشت از جمله: بيشترين ميزان توليد تراكتور MF، ايجاد خط مونتاژ كردستان، خريد تراكتورسازي اروميه، طراحي تراكتور840 ITM  و تنظيم طرح احداث خط مونتاژ تراكتورسازي در ايالت پورتوداس ونزوئلا مجمع عمومي تراكتورسازي ايران با حضور اكثريت سهامداران، اعضا هيات مديره و بازرس قانوني به رياست آقاي عبدالوهاب شريعتي برگزار شد.

    مدير عامل صبور شركت در پاسخ به سوالي كه درباره عملكرد سال 83 پرسيده شد پاسخ داد: مولاي ما فرموده است «واي بر كسي كه فردايش بدتر از امروزش باشد» مهندس عرب باغي گفت: ميزان صادرات ما در سه ماهه اول سال 83 سه برابر كل صادرات سال 82 بوده است. گزارش هيات مديره توسط آقاي صفايي قرائت شد و آنقدر كامل و جامع بود كه جاي هيچ شك و شبهه‌اي باقي نگذاشت. تراكتورسازي ايران مي‌رود تا در بازارهاي بين‌المللي حضوري گسترده پيدا كند.

مهرداد حسینی

[ خانه| آرشيو | پست الكترونيك ]

خانه
آرشيو
پست الكترونيك

پرشين‌بلاگ

دوستان

 

وبلاگهای بورسی

تالار حافظ

بازارمالی

نوسان

کامیار فراهانی

مدیریت سهام

پرشیا استاک

اقتصاد-بورس-بانکداری

بازار تجارت و سرمایه

پرتفوی

پشت آینه

بازار سرمایه ایران

infomercial

تالار شیشه ای

شهریاری

بورس

رضا آزاد

کارگزار

راست بازار

مدیر

خاطرات یک مدیر

 اخبار داغ بازار بورس

اخبار داغ تدبیر اندیش

 

سایتهای بورسی

سازمان بورس اوراق بهادار

 خدمات بورس ایران

پارس پورتفولیو

آبان بروکر

سرمایه دات کام

سرمایه گذاری راهبرد

آریا سهم

بازار بورس

تضمین بازار

سهم ایران

سرمایه گذاری

شرکت کارگزاری مفید

شرکت کارگزاری تدبیرگر سرمایه

پارس اینوستمنت

ایران استوکس

نیک پاسارگاد

بازتاب

بازار بورس

اطلاع رسانی بانک و بیمه

دکتر عبده تبریزی

بورس فلزات لندن

تهران اکونومیست

بانک توسعه صادرات ایران

 

روزنامه های اقتصادی

روزنامه شرق

دنیای اقتصاد

پول

جهان اقتصاد

اقتصاد و هدف

صبح اقتصاد

حیات نو

ابراراقتصادی

عصر اقتصاد

 

شرکتها

صنعتی ایران خودرو

توس گستر

شانا

 سرمایه گذاری تکادو

توسعه صنایع بهشهر

صدرا

چادرملو

سایپا

سرمایه گذاری پتروشیمی

 

شبکه های خبری

پارس نیوز