برای تحلیل وضعیت اوراق بهادار در بورسهای دنیا روشهای مختلفی ارئه شده اند که سه دسته از آنها دارای طرفداران زیادی است:

ديدگاه چارتيستى / ۲- ديدگاه بنيادى / ۳- ديدگاه سبد سهام (نظريه مدرن پورتفوليو يا MPT)

در اينجا قصد تحليل اين سه ديدگاه را نداريم و فقط با اشاره اى گذرا درمورد آنها به مطلب اصلى مى پردازيم. در ديدگاه چارتيستى تحليل كنندگان بازار سرمايهاعتقاد دارند كه روند گذشته قيمت يك سهم به خوبى نمايش دهنده تغييرات آن سهم درآينده است به همين خاطر اين گروه را چارتيست ها يعنى كسانى كه بر مبانى كردارى بهتحليل اوراق بهادار مى پردازند، مى نامند. ديدگاه اين گروه بيشتر ديدگاهى كوتاه مدتاست اما بازدهى كه نصيب آنها مى شود بستگى به شرايط هر بورس دارد.

در ديدگاهبنيادى، همان طور كه قبلاً گفته شد، براى بررسى يك سهم يا ساير اوراق بهادار بهتحليل هاى كردارى اكتفا نكرده بلكه معتقدند كه بايستى از ريز اوضاع آن ورقه آگاهبود. مثلاً در مورد يك سهم مى گويند بايستى به حداقل ۵-۱۰ فاكتور اساسى آن شركت درطول زمان توجه كرد.

ديدگاه سبد سهام يا نظريه مدرن پورتفوليو از جديدترينديدگاه ها در مورد تحليل بازار سرمايه است. در اين ديدگاه سعى بر آن است تا باانتخاب چند سهم و يا ساير اوراق بهادار ريسك سبد را به حداقل رساند و در ضمن بازدهمناسبى نيز دريافت كرد. و حتى گاهى در اين ديدگاه مى گويند كه اگر به صورتى تصادفىمثلا از ميان ۳۸۰ شركت موجود در بورس تهران ۲۰ شركت انتخاب شود ريسك و بازده بهحداقل مقدار خود خواهد رسيد.

ما در اينجا قصد نداريم بررسى كنيم كه كدامگزينه از موارد بالا بهتر است يا بدتر بلكه مى خواهيم بدانيم رفتار موجود درمعاملات بورس تهران، سهامداران را به سمت كدام ديدگاه مى كشاند، البته بررسى دقيق وعلمى اين موضوع نياز به تحقيقات مفصلى دارد كه هم وقت بر است و هم هزينه بر. من فكرمى كنم كه روند معاملات بورس اوراق بهادار تهران به گونه اى است كه سهامداران را بهديدگاه چارتيستى مى كشاند و آنها به طور تجربى دريافته اند كه اين نوع رفتار بازدهنسبتاً خوبى را نصيبشان خواهد كرد و البته اين رفتار سهامداران بدون آگاهى آنها ازاين ديدگاه است. و در نتيجه به همين خاطر است كه سهامداران جزء بايستى دنباله روكسانى باشند كه با روابط قوى با كارگزاران روند معاملات را به صورتى كه خودشانمايلند مى كشانند.

براى اثبات اين مدعا مى توان روند عرضه و تقاضا براى سهامشركت هاى مختلف را بررسى كرد اگر سرى به اين جداول زده شود هميشه شاهدناهماهنگى هاى زيادى در دو طرف عرضه و تقاضا هستيم. در اين جداول سه دسته نمودزيادى دارند:

۱-
شركت هايى كه نه تقاضا دارند و نه عرضه (مانند شركت هاىصنعت نساجى در طول يكى دو سال اخير، البته مشخص نيست كه همچنان از ديد سهامدارانعمده و داراى روابط قوى به دور بمانند.)

۲-
شركت هايى كه فقط تقاضا كنندهدارند و به اصطلاح صف فروش تشكيل شده است. مانند شركت سرمايه گذارى آذربايجان درطول دو هفته اخير، تكنوتار، داده پردازى ايران در طول چند روز اخير و .....

۳-
شركت هايى كه فقط عرضه دارند مانند شركت سرمايه گذارى آذربايجان درطول دو روز اخير و احياناً شركت داده پردازى ايران و تكنو تار در روزهاى آينده و ....

همان طور كه ديده مى شود اگر بررسى دقيق ترى از اين جداول بشود خواهيمديد شركت هايى كه چند روز صف خريده داشته اند بلافاصله صف فروش براى آنها تشكيل شدهاست. اين موضوع به راحتى نمايان مى كند سهامداران كه بايستى به طور عقلايى دنبالحداكثر كردن سود و بازدهى خود باشند به طور خود به خود در بورس اوراق بهادار تهرانبه سمت ديدگاهى كوتاه مدت و سفته بازانه مى روند و ما هرگز با امور دستورىنمى توانيم آنها را وادار به ترك اين امر بكنيم، همان طور كه آقاى عبده درمصاحبه هاى خود بيان مى كند قصد ما اين است هيچ سفته بازى در بازار نباشد.

بايد اشاره كرد هنگامى سهامداران بازار سفته بازى- نوسانگيرى- را تركمى كنند كه منفعت آنها ترك آن را ايجاب كند و به سمتى بكشاند كه بازدهى بيشترى ازآن متصور است مثلاً به سمت ديدگاه بلند مدت در سرمايه گذارى.

به نظر نگارندهاز يك سو: در اين بورس كه اكنون به شدت به دنبال افزايش كمى تالار ها و به خانهبردن سهام در خانوارهاى ايرانى است دفاع از كوپن سهام هم در اين راستا است، و بااين وضع نابسامان اشتغال جوانان و افزايش توقعات مردم و جوانان براى سريع تر پولدارشدن و تبليغات شديد مبنى بر هجوم مردم به بورس و بازده زياد آن در مقايسه با سايربازارها و از سوى ديگر: با مشاهده ناكارآمدى هاى فراوان در بورس اوراق بهادار- به علل مختلف- و كمبود تحليلگران مالى و عدم نياز سهامدارن جزء به آنها (به ايننكته توجه كنيد)، هيچگاه از سهامداران جزئى كه امروز هدف تبليغات قرار گرفته اندنمى توان انتظار داشت تا با ديدگاهى بلند مدت و بدون توجه به اصول نوسانگيرى و سفتهبازى سرمايه خود را وارد بورس كند.

و ما اگر روزى در جداول عرضه و تقاضاديديم براى همه شركت ها عرضه و تقاضاى متناسب وجود داشت مى توان گفت اولين گام رابراى توجه به ديدگاه بلند مدت- و ديدگاهى كه مد نظر دبيركل است مبنى بر جمع آورىسرمايه هاى كوچك در بورس- برداشته ايم. خوشبختانه فكر مى كنم حضور بازارگردانان- اگر خود منشاء دلالى هاى بيشتر نشوند- در بورس مى توان گام مثبت و مهمى براى اينقضيه باشد. و در آخر بايد بگويم كه: «اصلاح هر حركتى نياز به زمان دارد و ما هنوزدر آغاز راهيم

منبع: وبلاگ نوسانات<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

/ 3 نظر / 5 بازدید
فاطمه

دل غریب من از گردش زمانه گرفت/به یاد غربت زهرا شبی بهانه گرفت/شبانه بغض گلو گیر من کنار بقیع/شکست دل از دیده اشک دانه دانه گرفت/ز پشت پنجره ها دیدگان پر اشکم/سراغ مدفن پنهان و بی نشانه گرفت/نشان شعله و دود و نوای زهرا را /توان هنوز ز دیوار و بام خانه گرفت/مصیبتی است علی را که پیش چشمانش/عدو امید دلش را به تازیانه گرفت/چه گفت فاطمه کان گونه با تاثر و غم/علی مراسم تدفین او شبانه گرفت/فراق فاطمه را بوتراب باور کرد/شبی که چوبه تابوت را به شانه گرفت

دوست جديد

سلام دوستان سايت زير به تازگي طراحي شده و مي توانيد در قسمت گفت و شنود بورس به اظهار نظر پرداخته و يا از نظرات ديگران استفاده كنيد. از مديريت اين وب لاگ هم ممنون مي شم در صورتيكه ممكنه اين سايت رو معرفي كنند. www.newamigo.com دوست جديد

يك دوست

بسيار متشکرم از کل وبلاگ قشنگت . نکات بسيار جالب و بدرد بخوری درش هست که بايد چند کتاب رو بخونم تا به اينا برسم . توصيه ها و نکات آموزشی و ... بسيار جالب هستند که اميدوارم آوردن اون ها در وبلاگت تداوم داشته باشه . واقعا خسته نباشی . می دونم که وقت می بره . و من از طرف همه ی کسانی که می يان اينجا از شما تشکر می کنم . به اميد موفقيت شما .