سرمايه گذاری دارتی

پرويز گيلانى: اگر همسرتان اصرار كند كه شما به او ميدان بدهيد تا در بورس تهران سرمايه گذارى كند، شما چه خواهيد كرد؟ من كه كاملاً درمانده شده ام. حرفى ندارم، اما همسرم «زيبا» شيوه عجيبى را براى سرمايه گذارى انتخاب كرده است.

چند وقت پيش، كتابى از كانادا برايم فرستادند كه به زبان انگليسى نوشته شده بود. من كه خيلى سر در نياوردم اما همسرم يكى دو هفته اى هست كه به شدت با اين كتاب خودش را مشغول كرده و حالا هم اصرار دارد كه تمام نوشته هاى كتاب را در بورس تهران، امتحان كند.

اسم اين كتاب «دارت» است و محتويات آن به نحوه سرمايه گذارى «چارتيست»ها مربوط مى شود. نويسنده كتاب كه خودش اهل بورس بازى است و سواد تئوريك زيادى ندارد، به شدت بر طبل سرمايه گذارى «تكنيكالى» مى كوبد و معتقد است اين روش بهترين روش سرمايه گذارى در بورس بوده و خواهد بود.

مى دانيد، از ديد اين دسته از سرمايه گذاران، تحليل بايد مبنايى تاريخى داشته باشد. آنها معمولاً تغييرات يك دسته از سهام را بر روى يك نمودار «chart» رسم مى كنند. به اين اميد كه بتوانند تغييرات قيمت آن سهام را در آينده پيش بينى كنند. اين نمودارها در بورس هاى معتبر دنيا و رابطه با پيش بينى تغيير قيمت سهام و اوراق قرضه ترسيم مى شود. با اين پيش زمينه مى خواهم ديدگاه نويسنده كتاب «دارت» را براى شما توضيح بدهم.

او مى گويد، بايد ۵۰ شركت پربازده ۴ سال گذشته را انتخاب و براساس نمودار عملكرد آنها، رفتار آينده را حساب كنى.در نهايت از ۵۰ شركتى كه انتخاب كرده ايد، ۲۵ شركت ارزش سرمايه گذارى مجدد خواهند داشت و شما بايد اسم اين ۲۵ شركت را روى مقوا بنويسى و به ديوار بكوبى. حالا مى توانى با پرت كردن «دارت»، ۱۰ شركت را به صورت اتفاقى انتخاب نهايى كنى و بعد يك «پرتفوى شانسى» تشكيل دهى. جالب است نه! به اين مى گويند سرمايه گذارى پرهيجان. نويسنده كتاب مدعى است كه براساس همين روش پرهيجان در سال هاى فعاليت و در بورس ۱۰۰ درصد بازدهى داشته است.

«خرس سياه» نويسنده اين كتاب كه انگار اسم مستعار برخود گذاشته من و شما را به اين نوع سرمايه گذارى دعوت كرده است. او معتقد است اين نظريه فقط در «بازارهاى كارا» قابليت اجرا دارد. چون گردش اطلاعات در اين بازارها عادلانه است و «اينسايدرها» دامنه فعاليت محدودى دارند. «خرس سياه» حتى يك بار ۷۰ شركت را با پرت كردن «دارت» انتخاب كرده و به گفته خودش سال پرهيجانى را سپرى كرده است.مى دانيد روش هايى كه امثال «خرس سياه» براى سرمايه گذارى انتخاب مى كنند، دقيقاً «تجارت همراه با تفريح» است، مثلاً شغل اصلى «خرس سياه» دندانپزشكى است و او البته توضيح داده كه ميراث قابل توجهى از پدرش به او رسيده است.

«خرس سياه» اكنون حدود ۵ ميليون دلار ثروت دارد و مى گويد قصد دارد كه يك بار توسط پرنده دست آموز خود، سهام انتخاب كند. شما لازم نيست سليقه «خرس سياه» را براى سرمايه گذارى هاى خود انتخاب كنيد. خاطرتان باشد كه شما در ايران هستيد و «خرس سياه» در كانادا. او در بورس تورنتو و بورس نزدك سرمايه گذارى كرده و شما در بورس تهران. همان طور كه گفتم، اين گونه سرمايه گذارى صرفاً جنبه كسب و كار ندارد بلكه مهمتر از تجارت، تفريحى است كه با ريسك همراه بوده و البته لذت خود را دارد. گذشته از آن، بورس هاى بزرگ دنيا، به آن درجه از كارايى رسيده اند، كه مى شود يك سبد سهام در آ ن تشكيل داد و با اطمينان روى يك بازدهى مناسب حساب باز كرد.هر چند رقم بازدهى در بورس تهران در چند سال گذشته قابل توجه بوده اما حقيقت اين است كه سياست افشاى اطلاعات به هيچ عنوان پى گيرى نشده و به عبارتى «عدالت اطلاعاتى» در بورس تهران، قابليت اجرايى ندارد.اگر بازار، كارا باشد، دادوستد متكى بر اطلاعات نهايى جرم محسوب شود و شركت ها، لزوم افشاى اطلاعات را رعايت كنند، مى شود حتى شركت ها را چشم بسته انتخاب كرد.

اگر اشتباه نكنم، اين يكى از پيش زمينه هاى مورد نياز اجراى طرح هايى مثل سبد سهام است. اما پاسخ دادن به اين سئوال را به شما وامى گذارم، آيا اين زمينه ها در بورس تهران فراهم شده است.حقيقت اين است كه در بازارى مثل بورس تهران دادوستدها مبناى علمى ندارد و همه چيز براساس شايعات، حدس و گمان و اظهار نظرهاى عجيب و غريب شكل مى گيرد.

مردم برداشت هاى درستى از شركت هاى مشاوره اى ندارند و سئوال تكرارى همه از همديگر اين است كه چه بايد بخريم؟ خب مسلم است، من نوعى كه سهام شركتى را در قيمت هاى پايين خريده ام، دوست دارم براى رشد قيمت آن، گردش دادوستدهاى آن را افزايش دهم. تبليغات من براى اين سهم طبيعى است اما من نوعى چون دلال هستم، دوست دارم در كوتاه مدت از سهم خودم، سود ببرم. پس اگر شما را به خريد سهمى دعوت مى كنم، قطعاً منافع دارم.تكليف برخى سايت هاى اينترنتى هم كه كاملاً روشن است. هر چه شايعه در بازار منتشر مى شود، منشأ آن برخى سايت هاى اينترنتى است كه توسط برخى دلالان و سفته بازان اداره مى شود. اشاره من به سايت ها و وبلاگ هاى محترمى كه خط و مشى آموزشى در پيش گرفته اند، نيست. بلكه به سايت ها و وبلاگ هايى اشاره مى كنم كه اصولاً برپايه ديدگاه هاى تجارى بنا شده اند.

در هر صورت مجدداً تاكيد مى كنم مبادا روزى وسوسه شويد كه با شانس يا بخت و اقبالى، وارد بورس شويد اگر خواستيد دست به چنين اقدام خطرناكى بزنيد، لطفاً من يكى را مقصر ندانيد. من خيلى هنر داشته باشم، سعى مى كنم به «زيبا» همسرم، بقبولانم كه سرمايه گذارى «دارتى» در بورس تهران جواب نمى دهد.
 نقل از روزنامه شرق
/ 0 نظر / 10 بازدید