قیمت سیمان آزاد می شود

 پیش بینی می شود که تا سال آینده قیمت سیمان آزاد شود.
برغم مخالفتهای مسوولان وزارت بازرگانی برای آزاد سازی قیمت سیمان اما پیش بینی ها حاکی از آن است که قیمت سیمان تا سال آینده آزاد شود.

بر اساس این گزارش، قیمت 29 قلم کالا در کشور ما بوسیله بازار تعیین نمی شود که تا سال آینده احتمالا قیمت گذاری دولتی این موارد حذف خواهد شد.

در این میان سیمان در زمره 29 قلم کالای یاد شده است لذا آزاد سازی قیمت سیمان تا سال آینده از احتمال زیادی برخوردار می باشد.

این گزارش حاکیست: در ماههای آینده به احتمال قوی پیمان منطقه آزاد تجاری میان ایران و اتحادیه اروپا منعقد خواهد شد، لذا قیمت سیمان در ایران با قیمت سیمان بازار جهانی یکسان می شود.

در شرایطی که قیمت سیمان در ایران از قیمت سیمان در ارزانترین کشورهای همسایه بیشتر باشد واردات سیمان جایگزین تولید داخلی خواهد شد.

در حال حاضر اختلافی که میان قیمت دولتی و آزاد سیمان وجود دارد، با لغو قیمت گذاری دولتی حذف خواهد شد و افزون بر آن قیمت سیمان در بازار داخلی می تواند از قیمت سیمان در ترکیه به اندازه هزینه حمل بیشتر باشد و بر این اساس پیش بینی می شود که افزایش قیمت بیش ازدو برابر سطح موجود خواهد بود.

این گزارش می افزاید: در وضع موجود، ارزانترین کالا پس از انرژی در کشور سیمان است که این وضعت دوام چندانی نخواهد داشت.

حال باید منتظر بمانیم و ببینیم که وزارت بازرگانی با این همه اختلاف و ابهامات موجود در صنعت سیمان کشوردر زمینه آزاد سازی سیمان چه تصمیماتی اتخاذ خواهد کرد.    

/ 0 نظر / 9 بازدید